Pirát krásy.

Pomaly sa posúvam v aute po zapchatej D1ke smer Petržalka. Náruživo prepínam stanice na rádiu. Všade hrajú nudu. Stredný prúd bez brehov. Už sa ani netreba učiť plávať. Je polovica mája a za chvíľu mám narodeniny. To bol ale opäť dôležitý rok. Dokončil som rukopis novej knihy a čakám na prvé spätné väzby. Tri roky mi trvalo ho konečne zostaviť a tak aktuálne chodím po svete nadnášaný pocitom víťazstva, ako keby som bol dostal Nobelovku za literatúru. Zatiaľ však zo švédska nikto nevolá a k vydaniu knihy je tiež ešte poriadny kus vesty. Možno preto, že na druhej strane víťaznej mince býva vždy obava a strach, či je to dosť dobré (aspoň u niektorých).
Čo je ešte zvláštne, že dnes mám v aute pokoj. Ostré lakte pekne pri tele, pomaly sa posúvam s davom. A ako správny Slovák, keď je spokojnosť v aute a s autom, tak aj na duši. Automobilová veľmoc. Veľký bryndzový tiger.
Prepínam na ďalšiu stanicu, rádio Litera tuším. Uvoľňujem prst od tlačidla ladenia, keď zaznejú tieto slová. „V lyrike uplýva duša, vlastná duša a zjednocuje sa s inými dušami. Ako to raz povedal Miguel de Unamuno: Básnik je človek, ktorý nemá v srdci tajomstvá pred bohom. A ktorý keď zaspieva o svojich strastiach, o svojich obavách a nádeji, zbavuje ich všetkej lži a očisťuje ich. Jeho spevy sú tvojím spevom, sú spevom mojim.“ Ha, tak tu som správne!

Dávajú reprízu relácie o Jankovi Silanovi, básnikovi slovenskej katolíckej moderny, ktorí spolu s ďalšími založili skupinu Piráti krásy. Počúvam jeho príbeh a staré nahrávky básní, ktoré osobne predčítal v rozhlase. To, čo o jeho tvorbe vraví rozhlasová moderátorka platí úplne. Veľké a hlboké pravdy dokáže povedať s ľahkosťou, vznešene a ľudsky. Navyše to veľmi dobré znie. Ladí to ušiam, ako dobrá melódia. Okrem toho množstvo zaujímavých vecí o poézii ako takej a o umeleckej tvorbe v ťažkých obdobiach 20. storočia (1914-1984).
Dáva mi to tušiť, že ešte musím čo, to popísať, keď chcem tvoriť na podobnej úrovni.
Alebo možno už tam som, alebo na ceste tam.

Ako vraví Janko Silan: „Kto tam je, kde má byť, je svätý“.

Celú reláciu nájdete tu: http://radio-arch-pp.stv.livebox.sk/a520/00/0019/001916/00191648-1.mp3,
(môžete si to napr. dať do telefónu a počúvať v aute 🙂
Súborné dielo Janka Silana vyšlo v Kalligrame a ešte sa dá kúpiť.

Nová zbierka básní
Prvé vydanie:

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.